Unit 2.2

Şimdiki Zamanın Gelecek Zaman Olarak Kullanımı


Print This Post Print This Post

Advertising

Introduction

Gelecek Zaman [future tense] gelecekte olacak olan olayları tahmin etmek veya onlar hakkında konuşmak için kullanılır.

Şimdiki Zaman [Present Continuous] yapısını önceden belirlenmiş planlardan bahsederken kullanırız. Olumlu Halde [affirmative] kullanıldığında öznenin eylemi gerçekleştireceği belirtilir. ( Present continuous, A1 konusuna bakınız.)

Form

( Present continuous, A1 konusuna bakınız.)

Example

  • She‘s having a birthday party next week.
  • She isn’t having a birthday party next week.
  • Is she having a birthday party next week?

Use

Present Continuous kipini gelecekte planlanmış etkinlikler ve planlardan bahsedilirken; gelecekteki yer alacak faaliyetlerin zamanı hali hazırda kararlaştırılmışsa; gelecekte gerçekleşecek belirlenmiş bir plandan bahsederken kullanılır.

Summary

Şimdiki zaman [Present Continuous] kipini gelecekten ve önceden belirlenmiş planlardan bahsederken kullanırız.

Örnek:
— “I am working on an important project the whole month.” = Bu örnekte yakın gelecekte gerçekleşecek olan bir plandan bahsettiğimiz için şimdiki zaman kipi kullanılır.(yakın gelecek)
♦ “I am working on an important project the whole month.” = Bu örnekte şu andan bahsettiğimiz için  şimdiki zaman kipi kullanılır.(şu an)
♦ “I will work on an important project the whole month.” = Bu örnekte gelecekten bahsettiğimiz için gelecek zaman kipi kullanılır. (gelecek)

[Form] bölümüne bakarak bu bağlamda gramerin nasıl kullanıldığına bakabilirsiniz. [Example] bölümünde ise konuyla ilgili örneklere ulaşabilirsiniz.

Exercises


The exercises are not created yet. If you would like to get involve with their creation, be a contributor.Ambassadors

Open TextBooks are collaborative projects, with people from all over the world bringing their skills and interests to join in the compilation and dissemination of knowledge to everyone and everywhere.

Become an Ambassador and write your textbooks.

Online Teaching

Become a Books4Languages Online tutor & teacher.

More information here about how to be a tutor.

Translations


Katkıda bulunanlar

The Books4Languages is a collaborative projects, with people from all over the world bringing their skills and interests to join in the compilation and dissemination of knowledge to everyone, everywhere.

Lisans